Slätborrad pipa med kaliber 6,3 för kula och pil. Betsad trä kolv. Åttkantig pipa. Märkt Original Will. Längd ca 109 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Torrsprickor.