SPEGELLAMPETTER, ett par, senbarock, 1700-tal.
Fasettslipat glas. Skuren, delvis förgylld och målad dekor av rocailler och blommor. Ljusarmar av mässing. 63 x 46 cm.
Senare ljusarmar. Senare backstycken. Slitage. Färgbortfall. Delvis maskstungen. Lagningar. Anlupet glas.