Mässing. Guldvågar två stycken, vågskålar diameter ca 3,5 resp 5 cm; skedar för guldstoft fyra stycken, längd 7,5-11,5 cm; gjutna askar för guldstoft två stycken, höjd ca 3,5 resp ca 4 cm, 5 x 4,5 cm resp ca 7 x 5 cm.
Slitage. Skador. Materialförluster. Askar med hål.
Peter von Busch Samling.