LJUSKRONA, omkring 1900-talets mitt.

Stomme i mässing behängd med olikslipade prismor. Piggbotten samt krönande plym. Genombruten ljusring med fem ljusarmar. Sex elektriska ljuspunkter. Diameter ca 44 cm, höjd inkl. kedja ca 83 cm.

Ej funktionstestad. Smärre nagg. Bucklor. Möjligen någon prisma saknas. Smuts.

Utropspris
1 500 SEK