LJUSKRONA, 1900-talets mitt / andra hälft.

Metallstomme klädd i glas. Behängd med lövformade prismor och margueriter. Åtta elektrifierade ljusarmar. Diameter ca 53 cm, höjd exkl. kedja ca 49 cm.

Ej funktionstestad. Lösa medföljande prismor, möjligen någon saknas. Böjda armar. Smärre nagg.

Utropspris
1 500 SEK