LJUSKRONA, omkring 1900-talets mitt.

Stomme i mässing behängd med slipade och pressade prismor. Droppbotten samt krönande plym. Genombruten ljusring med fem ljusarmar. Sex elektriska ljuspunkter. Diameter 47 cm, höjd ca 77 cm.

Ej funktionstestad. Nagg. Bucklor. Möjligen någon prisma saknas. Slitage.

Utropspris
2 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

35. A. Lange & Söhne, Zeitwerk Striking Time, ca 2019.
Utropspris
750 000 - 950 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK