Stomme i mässing behängd med slipade och pressade prismor. Droppbotten samt krönande plym. Genombruten ljusring med fem ljusarmar. Sex elektriska ljuspunkter. Diameter 47 cm, höjd ca 77 cm.
Ej funktionstestad. Nagg. Bucklor. Möjligen någon prisma saknas. Slitage.