Guds Moder av Kazan.
I sidofälten skyddsängeln, martyren Harlampi, Kozma and Dfmian, Paraskeva och Barbara, martyren Panteleimon, Arkängeln Mikael, Sergius Radonezh.
Tempera på pannå. Risa; förgylld mässing med glasdekorationer.
Ikon 35x31 cm.
Kiotas storlek 48x44 cm.
Tidsrelaterat slitage och märke. Dekordelar saknas.