Målad. Med initialer och daterad i locket med relief 1810 respektive på sidan 1853. Invändigt med läddika. Insidan av locket med devis. Längd 145. Bredd 67. Höjd 72 cm.
Delvis med målning från 1800-talet samt senare målning. Kompletterade fötter. Torrsprickor. Saknar lås. Slitage. Märken. Repor. Nyckel saknas.