Allmoge
1025531

SKÅP, allmoge, Dalarna / Bergslagen, 1700-talets andra hälft.

Målat. Dörrar, sidor och lådor med dekor av listverk. Överdel med hyllinredning, överst med skedhylla. Underdel med invändig hyllinredning. Beslag av järn. Kulfötter. Bredd 128. Djup 47. Höjd 160 cm.

Delvis originalmålat med retuscher. Lagningar och kompletteringar. Skador, slitage, repor, märken, torrsprickor.

Utropspris
9 000 SEK