KRYDDSTÄLL, flintgods, Gefle, 1900-talets första hälft.

Träställ med åtta utdragbara behållare, längd 71 cm, bredd 14 cm, höjd 20 cm. Sex burkar, höjd 20 cm.

Bruksskick. Krackelyrer. "Salt" med sprickor och lagning.

Utropspris
1 500 SEK