THE SVEDBERG, gardiner, 4 st, "Atomics", NK:s Textilkammare.
Gardiner med polykromt tryck, fodrade. Två st ca 120 x 210 cm. En ca 100 x 210 cm. En ca 60 x 210 cm.
Slitage. Fläckar. Skador. Blekt.
The Svedberg mottog Nobelpriset i kemi 1926. Atomics formgavs 1954.