Rödmålat och dekorerat med blommor. Med hänklar och beslag i järn. Längd 40 cm, bredd 19 cm, höjd 16 cm.
Bruksskick. Sprickor. Märken, fläckar och ställvis färgbortfall. Lagningar. Rostangrepp. Lås saknas, senare bussing. Spår av skadedjur. Nyckel saknas.