Formgiven av Leo Johansson, utförd hos Carl Malmsten - Centrum för Träteknik & Design, 1980-tal.
Stomme av ek. Sits klädd med läder. Etikettmärkta. Sitthöjd 45 cm.
Fanerskador. Slitage.