AMPEL, Empirestil, 1900-talets första hälft. Höjd ca 26 cm.

Av mässing, botten av målad metall. Med elektriska ljus. Diameter ca 62 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Skador vid de elektriska ljusen. Lös del.

Utropspris
2 000 SEK