ERIK HÖGLUND, ljuskrona, 1900-talets andra hälft.
Stomme av smidesjärn och kläppar av glas. Glasklot i mitt. Fyra extra krokar, längd 16 cm vardera. Diameter ca 55 cm. Höjd ca 85 cm.
BRuksslitage. Delar saknas.