HERTHA BENGTSON, te- och kaffeservis, 31 delar, porslin, "Blå eld", Rörstrand.
Vit och blå glasyr mot reliefdekor.
Tekanna 18 cm
Mjölkkanna 16 cm
Gräddkanna 10 cm
Sockerskål med lock 13 cm
Sockerskål 8 cm
Ovalt fat 25 cm
Skål 18 cm
6 tekoppar med fat
4 kaffekoppar med fat
14 assietter 19 cm
Smärre slitage. Krackelyr. Vissa missfärgningar på kopparna. Fyra extra tefat medföljer. Två extra kaffefat medföljer.