LJUSKRONA, empirstil, omkring 1900-talets mitt.

Stomme i mässing behängd med pressade glasprismor. Korgbotten samt krönande plym. Genombruten ljusring med åtta ljusarmar. Tolv elektriska ljuspunkter. Diameter ca 67 cm, höjd inkl. kedja ca 92 cm.

Ej funktionstestad. Slitage och smuts. Delvis böjda spröt. Senare delar. Smärre nagg. Möjligen någon prisma saknas.

Utropspris
6 000 SEK