BYRÅ, sengustaviansk, 1800-talets första hälft.

Rak form med avfasade kannelerade hörn. På mässingsskodda nedåt avsmalnande kannelerade ben. Fanerad med mahogny. Mässingslister. Tre lådor. Bredd 105, djup 56, höjd 83,5 cm. Nyckel finns.

Slitage.Sprickor. Fläckar. Renoverad och kompletterad. Fanerskador. Repor. Lagningar. Mindre skador. Ett beslag sitter något löst. En listdel saknas.

Utropspris
5 000 SEK