FOLKDRÄKT, 5 delar, Värend, 1900-talets andra hälft. Omkring storlek L.

Linneblus med broderade båder och smockad manschett. Hätta i stärkt bommel med hålsöm och spetsdetaljer. Bomulls förkläde med polykroma broderier och applikationer av metallband. Yllebälte med polykroma broderier och applikationer av metallband samt initialer, årtalet 1980 och Carl XVI Gustafs monogram. Klänning med sammetsliv, metallsnörning och yllekjol.

Konditionsrapport

Smärre slitage. Smärre fläckar.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Anna Wessman

    Anna Wessman

    anna.wessman@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss