1900-talets andra hälft. Randmönstrad blåmelerad botten med polykroma geometriska figurer. Bred benvitmelerad huvudbård med mönster som ovan. Signaturen V är inspirerad av ett tallgrenar utanför ateljén.
Något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, ställvis skadade fransar, en saknas.