Bertel Thorvaldsen

(Danmark, 1770-1844)
Bertel Thorvaldsen
(Danmark, 1770-1844)

BERTEL THORVALDSEN, efter. SKULPTUR, biskvi. "Aposteln Filippus", Royal Copenhagen, Denmark, 1800-tal.

Stående apostel. Höjd 32 cm.

Nagg, Krucifixet lagat.

Proveniens

Bertel Thorvaldsen (1770-1844), var en dansk-isländsk skulptör inom nyklassicismen. Han var under större delen av sitt liv verksam i Rom, vilket bland annat märks genom Piazza Thorvaldsen i nordkanten av Villa Borghese. Många av hans verk finns samlade på Thorvaldsens Museum i Köpenhamn.

Utropspris
2 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02