Fanerad med valnöt och jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Längd 85, bredd 46, höjd 83,5 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.
Mässingslist saknas på nedersta lådan. Skivan med lagningar och skador. Lagningar. Fanerlagningar. Fanerskador. Invändigt målade lådor.