Tudelat. Fanerat med valnöt. Överdel med glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Nedtill med två lådor och dörrpar med bakomliggande hyllplan. Nyckelskyltar i mässing. Bredd 102, djup 51, höjd 216 cm Nyckel finns.
Fanerskador. Slitage. Repor. Märken.