Francesco Piranesi

(Italien, 1758-1810)
Francesco Piranesi
(Italien, 1758-1810)

FRANCESCO PIRANESI, efter, etsning, Paris, 1700/1800.

"Les Ruines des Plus Beaux Monuments de la Grece". Baseras på Julien-David Le Roys bok Les Ruines des plus beaux monuments de la Grèce . Plåtmått ca. 35,5 x 27 cm.

Fläckar. Missfärgningar. Hanteringsveck. Ej examinerad ur ram. Slitage.

Tilläggslista

Etsning av Francesco Piranesi son till Giovanni Battista Piranesi.

Konstnär

Francesco Piranesi var en italiensk gravör och tecknare. Francesco flydde från Rom till Paris för att öppna en akademi och en terrakottafabrik. Piranesi är främst ihågkommen för sina arkitektoniska gravyrer samt sin fullbordan av fadern Giambattista Piranesis verk som han fortsatte att ge ut efter dennes död.

Utropspris
4 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962