FRANCESCO PIRANESI, efter, etsning, Paris, 1700/1800.
"Les Ruines des Plus Beaux Monuments de la Grece". Baseras på Julien-David Le Roys bok Les Ruines des plus beaux monuments de la Grèce . Plåtmått ca. 35,5 x 27 cm.
Fläckar. Missfärgningar. Hanteringsveck. Ej examinerad ur ram. Slitage.
Etsning av Francesco Piranesi son till Giovanni Battista Piranesi.
Francesco Piranesi var en italiensk gravör och tecknare. Francesco flydde från Rom till Paris för att öppna en akademi och en terrakottafabrik. Piranesi är främst ihågkommen för sina arkitektoniska gravyrer samt sin fullbordan av fadern Giambattista Piranesis verk som han fortsatte att ge ut efter dennes död.