MATTA, semiantik Melas/Milas, Anatolien, ca 257 x 174 cm (samt kortsidorna med 3 resp. 1 cm slätväv).

Terrakottafärgat fält med polykroma stiliserade blommor och geometriska figurer, benvit nisch med blommor. Bred gul huvudbård med blommor och blomrankor.

Något slitage, smutsig, fläckar, lagningar, smärre fällningar. En kortsidas kant senare.

Utropspris
6 000 SEK