LJUSKRONA, "Mobile-Tulitus", Kaija Aarikka & Timo Sarpaneva, Aarikka, Finland, 1960-tal.
Stomme i mässing och betsat trä. 7 sfäriska ljusskålar i mässing, höjd 15 cm, 5 stänger för montage. Ursprungliga runda stearinljus av Timo Sarpaneva. Originalkartong. Diameter ca 35 cm. Minsta höjd ca 95 cm.
Smärre slitage.