Tudelat. Målat. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Nedtill med två lådor, beslag av mässing. Bredd 115. Djup 51. Höjd 192 cm.
Slitage. Senare målning. Senare beslag. Torrsprickor. Repor. Märken. Kompletterat med senare ben. Lås saknas i dörrpar. Nyckel saknas.