1028577

GUNNAR NYLUND, Skål, chamotterat stengods, sannolikt unik, osignerad.

Oval form med uppsvängda kortsidor. Höjd ca 21,5 cm, längd ca 31 cm, bredd ca 28 cm.

Konditionsrapport

Smärre slitage.

Proveniens
Tillhört elev till Gunnar Nylund. Därefter i arv inom familjen.
Följerätt
Ja

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Jan Ahlklo

    Jan Ahlklo
    Värderingsman

    jan.ahlklo@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 2 000 SEK

    Slutpris

    1 970
    188 EUR
    213 USD

    Budhistorik (10 bud)
    53 apr 2018 13:531970SEK
    4A3 apr 2018 13:531870SEK
    4A2 apr 2018 18:521820SEK
    Acceptpris på 1 000 SEK uppnåddes