Skål på fot, höjd 9 cm, och nio st konturerade fat med graverad dekor, diameter ca 7,5 cm. Vas, höjd 11 cm, bär finsk kontrollstämpel, Helsingfors 1953. Två fat med bladmotiv, längd 7,5 cm. Sammanlagd vikt 645 g.
Sedvanligt slitage. Bucklor i vasens fotring.