Johannes Andersson

(Sverige, 1763-1840)
Johannes Andersson
(Sverige, 1763-1840)

JOHANNES ANDERSEN, fåtölj samt soffa, "Oxford", Trensums Fåtöljfabrik, 1960-tal.

Mahogny. Sits med skumgummikuddar på madrasserad No-sag-botten. Resårkärna med skumgummi i ryggen. Armstöd med skumgummi. Soffans längd 205 cm.

Slitage. Fläckar. Skador på klädsel. Torkad stoppning.

Utropspris
4 000 SEK