JOHANNES ANDERSEN, fåtölj samt soffa, "Oxford", Trensums Fåtöljfabrik, 1960-tal.
Mahogny. Sits med skumgummikuddar på madrasserad No-sag-botten. Resårkärna med skumgummi i ryggen. Armstöd med skumgummi. Soffans längd 205 cm.
Slitage. Fläckar. Skador på klädsel. Torkad stoppning.