Assietter i klart pressglas dekorerade med finska landskapsvapen, i spegeln Finlands Lejon, diameter ca 14,5 cm, märkta Iittala. Modellen formgiven av Alfred Gustafsson 1901.
Ett fat med Finlands lejon, diameter 18 cm, Karhula Glasbruk.
Enstaka kantnagg. Slitage. Tillverkningsdefekter. Ett skadat fat, ø 14,5 cm, medföljer.