FLASKA, glas, barock, 1700-talets första hälft.

Blåst i sexsidig form. Rikligt graverad dekor av växter. Med propp av silver och kork, Stockholm 1897. Höjd ca 16,5 cm.

Några inneslutningar. Slitage och repor undertill.

Utropspris
4 000 SEK