INGER EKDAHL

Olja på duk, signerad Inger Ekdahl och daterad 52 à tergo.

"Skogsinteriör". 33 x 41 cm.

Konstnären som gifte sig med Eric H Olson (känd med sina optokromier) 1944 studerade därefter först hos Isaac Grünewald och Otte Sköld i Stockholm. I början av 50-talet så flyttade paret till Paris där de blev vänner med bland annat galleristen Denise René. Inger Ekdahl blev vid denna tidpunkt inspirerad av spontanismen och som enda svenska konstnär utvecklade hon ett bildspråk som påminner om Jackson Pollocks dripping målningar. Den aktuella målningen är från 1952, vilket är nära inpå utvecklingen av Pollocks dropp-teknik under 1947-1951 (när hans bästa målningar är tillkomna) och innan de Amerikanska målarna med Pollock i spetsen ställde ut på Moderna Museet i Stockholm.

Följerätt
Ja

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anna Wessman

Anna Wessman

anna.wessman@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss