TEKANNA, silver, Moskva, Ryssland 1840-tal. Vikt ca 385 gram.

Dekor av palmettliknande bårder. Handtag och lockknopp av elfenben. Handtaget fint skuret. Otydliga stämplar, troligen med årtalet 1845. Höjd ca 11 cm, längd ca 22 cm.

Slitage, något bucklig fot. Lockknoppen av och med sprickor.

Utropspris
4 000 SEK