GULDMEDALJ, 18K, från Kungliga Patriotiska Sällskapet, 1953.

Åtsidan med porträtt av Konung Gustav VI Adolf i profil. Vid frånsidan en dedikation samt blad annat texten Kungl. Patriotiska Sällskapet. Ovan en krönande krona. I gult och grönt band. Medaljens höjd 5,5 cm. Vikt ca 48 gram.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Överskapat namn. Band med mindre skador och fläckar. F

Utropspris
10 000 SEK