VASAMEDALJEN, guld, Sverige, 1900-talets mitt.

Åtsidan med Vasaordens kors, frånsidan med riksvapnets tre kronor. Krönande kunglig krona. I grönt band att hängas vid bröstet. Höjd ca 3,5 cm. Vikt 14 gram.

Åldersrelaterat slitage. Repor.

Instiftades av konung Oscar II 1895, upphörde att utdelas 1974.

Utropspris
3 000 SEK