Åtsidan med Vasaordens kors, frånsidan med riksvapnets tre kronor. Krönande kunglig krona. I grönt band att hängas vid bröstet. Höjd ca 3,5 cm. Vikt 14 gram.
Åldersrelaterat slitage. Repor.
Instiftades av konung Oscar II 1895, upphörde att utdelas 1974.