Stoppad lös sits. Uppsvängd genombruten rygg med balusterbricka. Svängda ben med H-kryss.
En stol i rokoko med omfattande lagningar och förstärkningar.
Sitthöjd ca 43 cm.
Pall med svängda ben.
Färgbortfall. Märken. Slitage. Förstärkningar. Delvis renoverad.