ÄMBETSMANNAVÄRJA, 1900-talets början

Fäste av förgyll mässing. Rak klinga med flat ås. Kavel med pärlemor. Mässinsskodd läder balja. Längd ca 90 varav klingan ca 76 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Missfärgad. Skador. kavelplatta saknas.

Utropspris
200 EUR