Jacob Ängman

(Sverige, 1876-1942)
Jacob Ängman
(Sverige, 1876-1942)

JACOB ÄNGMAN, bestick, 171 delar, silver, GAB, "Rosenholm", 1900-talets andra hälft

10 matknivar 22,5 cm
12 matgafflar 19,5
13 matskedar 20 cm
22 bordsknivar 20 cm
29 bordsgafflar 17,5
12 bordsskedar 18,5
10 smörgåsknivar 16,5 cm
22 förrättsgafflar 13,5 cm
8 fiskknivar 20,5 cm
8 fiskgafflar 17,5
4 teskedar 11 cm
6 smörknivar 16,5 cm
10 teskedar 14,5 cm
2 såsskedar 17,5 cm
3 serveringsskedar 21,5 cm

Vikt, utan knivar, 4458 g

Gravyr. Märken. Slitage.

Utropspris
20 000 SEK