BØRGE MOGENSEN, matgrupp, 9 delar, "Öresund", Karl Andersson & Söner.
Ek. Stolarnas sitsar klädda med mönstrad textil. Bordets diameter 130 cm, höjd 72 cm. Två iläggsskivor á 43 cm.
Bruksskick. Senare klädsel. Fläckar. Repor. En stol med mindre skador på ryggstödet.