PER EKSTRÖM, olja på duk. Signerad.

Solglittrande hav. Ca 30x53,5 cm.

Något ojämn duk.

Proveniens

Enligt uppgift har målningen hängt på Thielska galleriet tidigare när Ernst Thiel ägde byggnaden. Därefter i arv till dottern Carin Thiel, som andra gången var gift med författaren Sven Lidman. Sven Lidman gifte sig senare med författaren Brita Otterdahl. Målningen har sedan gått i arv i familjen.

Utropspris
8 000 SEK