INGEGERD RÅMAN, skålar 2 st, Orrefors, bl a "Savann", 2000-tal.
Runda med dekor i vitt. Båda etikettmärkta Orrefors, en även stämplad Orrefors. Höjd 10 och diameter 16 samt höjd 12 och diameter 35 cm. "Savann" med originalkartong.
"Savann" med fläckar. Mindre skål andra sortering.