FÅTÖLJER/BERGERER, ett par, rokokostil, Sverige, 1900-talets mitt.
Stomme i betsat lövträ. Skuren dekor av blommor. Delvis stopppade armlän. Fast stoppad klädsel i plysch kantad med pärlspik, lösa sitsar. Sitthöjd 40 cm
Slitage. Märken. Fläckar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.