POUL CADOVIUS, hyllsystem, "Royal System", Danmark, 1960-tal.
Teak. Fyra stag för väggfästning. 229, 229, 229 respektive 198 cm. Två skåp med hyllinredning och skjutdörrar. Bredd 80, djup 38, höjd 51 cm. Skåp med lådor Bredd 80, djup 39, höjd 51 cm. Skåp med skjutdörrar och hyllplan av glas bredd 80, djup 23, höjd 56 cm. Skåp med skjutdörrar och hyllplan av glas bredd 80, djup 24, höjd 34 cm. Nio hyllplan 80 x 24 cm. Ett hyllplan 80 x 30 cm.
Slitage. Skador. Repor. Nagg. Fläckar.