POUL CADOVIUS, hyllsystem, "Royal System", Danmark, 1960-tal.
Teak. Fyra stag för väggfästning, 229, 229, 198 respektive 104 cm.Tre skåp med nedfällbara luckor. Bredd 80, djup 38, höjd 51 cm. Fyra hyllplan 80 x 24 cm. Fem hyllplan 80 x 30 cm. Två hyllplan 76 x 32 cm. ett hyllplan med två lådor 80 x 40 cm.
Slitage. Skador. Repor. Fläckar. Nyckel saknas.