SOFFA, Norell Möbler, 1900-talets andra hälft.
Tvåsits. Brunt läder. Knapphäftad rygg samt lösa sittplymåer. Märkt "Norell made in Sweden" under plymå. Längd 160 cmm sitthöjd 39 cm
Slitage. Märken.
Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.