Fästet av svärtat järn. Tveeggad klinga med flat ås. Klingans båda sidor tre inslagna stämplar från Wira bruk samt ett P. Längd 90 cm, varav klingan 74 cm
Åldersrelaterat slitage. Baljan saknas. Metallindning senare.
Modellen uppkom genom att ändra värja m/1685.