fanerat fodral i mahogny. Löstagbart genombrutet krön. Urtaval i mässing med arabiska siffror. Lod och pendel finns. Nyckel. Pendel och urtaval med ciselerad dekor. Höjd ca 125 cm. Bredd ca 40 cm. Nyckel finns.
Märken. Slitage. Maskstungen. Ej funktionstestad.