Mörkblå botten med stor polykrom medaljong och stiliserade blombuketter. Bred benvit huvudbård med sammanhängande kartuscher med träd och blommor.
Jämnt slitage, smärre lagningar. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med trampveck varav en med skador, kortsidorna något avkortade, senare fransar.