OFFICINE PANERAI, Radiomir 1940, kronograf, armbandsur, 45 mm.

Modellen Radimoir togs ursprungligen fram till den italienska flottan. När Panerai behövde möta den ökade efterfrågan från militären år 1940, började deras formgivare skapa ett nytt och förbättrat klockhus för Radiomir klockorna. Radiomir 1940 är ett utmärkt exempel på den nya designen, en modern och tidlös design som håller än idag.

Klockan kommer i 18K vitguld, manuell, plexiglas, svart läderband, viklås i 18K vitguld, cert november 2016, box samt ytterkartong. Denna klocka är limiterad och numrerad (81 av 100)

Caliber OP XXV, Verk nr. 121722, Serie nr. OP 6949/BB1667278, Ref nr. PAM00520, Boett nr. Q081/100.

Konditionsrapport

Åldersrelaterat slitage.

Placering
Arsenalsgatan 2, 111 87 Stockholm - D41

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Carl  Palmegren

Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor

carl.palmegren@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss